type='html'>
Sevgili ablamın masasında görüp de özendiğim lavaş dilimlerini uygulama fırsatı buldum sonunda. Çok az değişiklikle yaptığım bu lezzetin ilk deneği eşimdi. Nasıl bulduğunu sorduğumda, dudak büküp tarzım değil değince, güzel olmazsa masaya koymamayı bile düşündüm. Ancak, geceden yaptığım lavaşın tadı, sabaha kadar öylesine olgunlaşmıştı ki, yeni tadları fazla benimsemeyen, klasik olandan vazgeçmeyen eşimin aile tarafından çok beğeni gördü ve tarifi istendi. Görünüm açısından da masaya renk kattığı için oyum iki kere lavaşa gidiyor :)

 

Malzemeler:

 

- 1 adet lavaş

- 100 gr. Pınar beyaz peynir (sürülebilir)

- 100 gr. beyaz peynir

- 7-8 adet salam

- 1 çay bardağı dövülmüş ceviz

- 1 yemek kaşığı mayonez

 

Yapılışı: Beyaz peynir ufalanarak, sürülebilir beyaz peynir, mayonez ve dövülmüş ceviz ile birlikte karıştırılır. Elde edilen kıvamlı karışımir lavaşın üzerine yayılarak üzerine salam dilimleri yerleştirilir. (Lavaş sarıldıkça, iç malzeme sarma yönüne doğru ilerlediği için uç kısma daha az malzeme koyabilirsiniz.) Lavaş bir ucundan başlayarak sıkıca sarılır ve streçlenir. 5-6 saat buzdolabında bekledikten sonra, 3 cm. kalınlığında kesilerek servis edilir. (Uç kısımlar biçimsiz olduğu için kullanılmadığından, bir lavaştan yaklaşık 7 dilim servis edebilirsiniz.)

Türk Mutfağının En lezzetli resimli yemek tarifleri ile bayanlar evlerinde damak tadlarına hitap eden, türk ve dünya mutfağından seçme kolay tarifler ile yemek pişirmenin püf noktaları tümü ile sizler için sitemiz sofra yemek tarifleri olarak paylaşıyoruz.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top