Soğuk ama güneşli güne, sımsıcacık bir kuymak ile başlamaya ne dersiniz? Ama, ortasına banarak, peyniri uzata uzata yemek için de tazecik ekmeğinizi hazır etmeyi unutmayın :) 2 yıl önce Rize'ye yaptığım bir gezide tanıştım kendisi ile; Rize'de pek meşhur olan ve mutlak uğranması gerektiğine inandığım Dağmaran'da son kırıntısına kadar sıyıra sıyıra yediğimi hatırlıyorum. Orada yediğim mısır unu ile yapılmıştı, daha çok tercih edilen ve yaygın olarak bilinen de mısır unu ile yapılmış hali zaten. Yine Rize'de, ancak bu kez Ayder Yaylası'nda un ile yapılanını da yedim. (Un ile yapılmış hali birazcık daha hoşuma gitti sanki.) İlk kez deneyecekseniz, mısır unundan yapılmış olanını tercih edin derim ben yine de :)

Malzemeler:

- 1 yemek kaşığı mısır unu
- 1 yemek kaşığı tereyağı
- 50 gr. çeçil peyniri
- 1 su bardağı sıcak su
- tuz


Yapılışı: Tereyağı tavaya alınarak eritilir. Tamamen eriyip kızmaya başladığında, içerisine mısır unu ve tuz eklenir. Mısır unu, rengi hafif değişene ve kokusu çıkmaya başlayana kadar sürekli karıştırılarak kavrulur. Bu aşamada sıcak su eklenerek karıştırılır. Karışım göz göz olmaya başladığında iri parçalar halinde didiklenmiş peynir üzerine serpiştirilir. Peynir tamamen eriyip, tereyağı karışımın üzerinde birikmeye başladığında ocaktan alınarak sıcak sıcak servis edilir.

Türk Mutfağının En lezzetli resimli yemek tarifleri ile bayanlar evlerinde damak tadlarına hitap eden, türk ve dünya mutfağından seçme kolay tarifler ile yemek pişirmenin püf noktaları tümü ile sizler için sitemiz sofra yemek tarifleri olarak paylaşıyoruz.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top